• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Español
  • Русский

Ara Zielonoskrzydła - Ara Chloroptera

Ary Zielonoskrzydłe to drugie pod względem wielkości papugi na świecie, w rankingu największych papug ustępują tylko Arą hiacyntowym. W ubarwieniu ar zielonooskrzydłych dominuje kolor czerwony, kolor niebieski występuje na zakończeniu skrzydeł, natomiast zielony na lusterkach. Posiadają duży płat gołej skóry wokół dzioba, na którym znajduje się delikatny wzór z małych piórek.

Natura wyposażyła ten gatunek w ogromny dziób służący do rozłupywania orzechów, stanowią bowiem znaczną część naturalnej diety tych papug. W zapewnieniu dobrej kondycji zwłaszcza upierzenia konieczne jest stosowanie wolier wewnętrznych połączonych z wolierami zewnętrznymi, gdzie ptaki w naturalny sposób będą mogły dbać o swoje upierzenie poprzez kąpiele wodne i słoneczne. Wymagają solidnych wolier - (siatka o grubości druta 2.05 mm okazała się dla naszej pary za słaba i już po dwóch dniach musieliśmy zmienić osiatkowanie na 4mm drut). Konstrukcję najlepiej również wykonać ze stali.
Ary Zielonoskrzydłe stosunkowo dobrze się rozmnażają w niewoli, aczkolwiek cena, długość okresu dojrzewania płciowego ptaków, oraz konieczność budowy obszernych solidnych wolier powoduje że nie są to popularne papugi a ich hodowla wymaga pewnego doświadczenia. Bardzo ważnym aspektem  jest problem żywienia ar. W niewoli wymagają dodatku dużej ilości różnego rodzaju orzechów: brazylijskich, laskowych, włoskich, pistacji, pekan oraz owoców. Budka dla ar powinna być obszerna, wykonanna  najlepiej z naturalnego pnia - ptaki same go zaadaptują do swoich potrzeb.

to top
facebook
allegro