• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Español
  • Русский

Rudosterka Różowogłowa - Pyrrhura picta roseiforns

Rudosterka Różowogłowa występuje w pasie od Gujany do Wenezueli, na południe od rzeki Orinoko, w północnej Brazylii, Peru i Boliwii.
Lubi wilgotne zalesione siedliska lasów nizinnych. W swej ojczyźnie jest to dość licznie występujący gatunek, można go obserwować m.in w  Parku Narodowym Manu.

Poza sezonem lęgowym żyją w grupach od 5 do 15 ptaków, czasem można spotkać większe stada podczas wspólnego żerowania, czy też przelatywania z jednego żerowiska na drugie.
Ptaki te często trzymają się w pobliżu gęstych i wysokich drzew co w połączeniu z ich zielonym ubarwieniem czyni je bardzo trudno zauważalne. Rudosterki Różowogłowe łączą się w trwałe pary na całe życie.

Samiec i samica ubarwione są niemal identycznie, najpewniejszą metodą rozróżnienia płci są metody laboratoryjne. Są to zdecydowanie jedne z mniejszych Rudosterek, ich wielkość bowiem to około 22 cm. Młode osobniki nie są jeszcze w pełni wybarwione, w wieku około 1,5 - 2 lat ptaki osiągają swoje dorosłe upierzenie i dojrzewają płciowo.

Idealnym pomieszczeniem do hodowli tych papug jest woliera o wymiarach 3 x 1 x 2m wysokości. Ponieważ w naszych warunkach klimatycznych ptaki te nie przetrwałyby zimy należy zapewnić im ogrzewane pomieszczenie dobudowane do woliery, (przynajmniej o wymiarach 1x1x1m) . Ptaki też można przenieść na zimowisko do innego pomieszczenia o temperaturze powyżej 5 oC.
Spotyka się również hodowle tych ptaków w mniejszych poziomych klatkach, jednak zważywszy na ich dużą ruchliwość oraz ciekawski charakter woliery wydają się być odpowiedniejsze. 
Nasze Rudosterki odżywiamy dobrej jakości karmą dla średnich papug, codzienną dietę wzbogacamy skiełkowanym ziarnem, owocami i gotowym pokarmem jajecznym.


Obitość i różnorodność pokarmu jest szczególnie istotna podczas zeonu lęgowego

Rudosterki rozpoczynają okres lęgowy już w marcu kiedy zaczynamy stymulować je bogatszą mieszanką oraz sztucznie wydłużanym dniem. Ptaki do wolier przenosimy z początkiem kwietnia (w zależności od pogody, czasem wcześniej bądź później). Rudosterki kopulują na gałęziach umieszczonych w wolierze, uważny obserwator może dostrzec parowanie się ptaków nawet kilkanaście razy dziennie. Niemal zawsze proces ten poprzedzony jest wzajemnym czochraniem, skubaniem piórek i karmieniem. Zaleca się by budka była powieszona w najspokojniejszym miejscu woliery w miarę osłonięta. Otwór wejściowy powinien mieć wymiary około 6 cm natomiast dno budki około 20x20cm. W naszej hodowli stosujemy budki wykonane z naturalnego pnia, stosunkowo głębokie (około 50cm). Ważne aby w budce zamontować drabinkę z kawałka siatki aby ptaki spokojnie schodziły na dno budki a nie skakały na dół co mogłoby zniszczyć jaja. Młode klują się po około 21 dniach wysiadywania. Należy kontrolować gniazdo w celu obrączkowania maluchów, ponieważ ich tempo rozwoju jest różne i uwarunkowane od wielu czynników (nie wcześniej jednak niż po 8 dniu od wyklucia). Jeżeli lęgi nastąpiły wcześnie a rodzice mają zapewnione dobre warunki bytowe i żywieniowe często para hodowlana przystępuje do drugiego lęgu.

to top
facebook
allegro