• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Español
  • Русский

Kakadu Zółtoczube - Cacatua galerita

Większość hodowców czy miłosników papug marzy o posiadaniu Kakadu. Spotykamy się często z dumą i prestiżem, hodowcy czy miłośnika, który je posiada. Jednak wielu hodowców czy też "trzymaczy" chcacych zakupić takiego ptaka nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowane behawioralnie i w hodowli są to ptaki.

Zakup Kakadu często poprzedzony jest impulsem - chwilową fascynacją pięknem i niezwykła inteligencją tych naprawdę niesamowitych papug. Czy jednak naprawdę gotowi jesteśmy i sprostamy dużym wymaganiom jakie niesie za sobą przywilej posiadania Kakadu? Na te i inne pytania postaram się udzielić odpowiedzi w tym krótkim artykule.
  Systematyka i występowanie:
Kakadu Zółtoczuba należy oczywiście do rodziny papug, podrodzina Kakadu gatunek Kakadu żółtoczuba (Cacatua Galerita) wyróżnia się 4 główne podgatunki tej Kakadu:

  • Cacatua galerita galerita (zamieszkująca południowo-wschodnia Australię i Tasmanię, introdukowana również wna Indonezji)
  • Cacatua galerita fitzroyi (zamieszkuje Australię północną, od formy nominalnej ma nieznacznie bardziej niebieską oblamówkę oka)
  • Cacatua galerita triton (zamieszkuje Nową Gwineę i wyspy Trobriand, Ceramlaut i Goran, najmniejszy podgatunek jednak większy czub)
  • Cacatua galerita Eleonora (zamieszkuje wyspę Aru oraz wyspy indonezyjskie)

        Wszystkie podgatunki są niezwykle do siebie podobne, rozróżnia się je po niewielkich różnicach wielkości ptaka oraz zabarwienia żółtego czuba. W określeniu, jaki dokładnie posiadam podgatunek, pomógł mi holenderski specjalista w hodowli kakadu, któremu przedstawiłem bardzo dużą ilość fotografii, a i tak miał sporo wątpliwości, co do swojego osądu, potem konsultowałem to jeszcze z dwoma hodowcami zachodnimi. Określenie właściwego podgatunku jest niezwykle istotne, zwłaszcza, jeśli planujemy hodowlę tych papug. Ptaki (zwłaszcza samce nie tolerują samic innych podgatunków, mogą ją nawet zabić.

Populacja

       Papugi też są mieszkańcami otwartych lasów i obszarów leśnych wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii. Na okolicznych wyspach oraz na Papui-Nowej Gwinei. Ptaki te zasiedlają bardzo różne strefy klimatyczne od wybitnie wilgotnych do suchych. Ważne jednak by w pobliżu był dostęp do wody, nie są to ptaki migrujące, raczej przywiązują się do wybranego przez siebie obszaru. Spotyka się je często w parkach i miastach gdzie doskonale się zaaklimatyzowały. Tak, więc ptak, który dla wielu z nas jest utożsamiany z ginącym gatunkiem, gigantyczną ceną, niesamowitą inteligencją i obiektem marzeń wielu, jest stosunkowo popularny w swej ojczyźnie a populacja ta jest liczna i stabilna. Mało tego papuga ta jest uznawana w swej ojczyźnie za szkodnika niszczącego uprawy, (choć żywi się również znaczną ilością nasion chwastów). Jest również w niektórych artykułach przedstawiana jako niszczyciel elementów drewnianych, np. elementów domów mieszkalnych. Po uzyskaniu pozwolenia od rządu australijskiego jest odstrzeliwana. Pozwolenie jest jednak wymagane gdyż chroni ją australijska ustawa o ochronie przyrody. Kakadu Żółtoczuba znajduje się na II załączniku CITES i w Polsce podlega obowiązkowi rejestracji. W naturze łatwo je zlokalizować są, bowiem bardzo głośne. Stado przelatujących nad głową kakadu wydaję niemal ogłuszające dźwięki, żerują jednak bardzo ostrożnie i trudno jest zbliżyć się do nich na niewielką odległość. Kakadu są rekordzistkami w ilości wydawanych decybeli wśród ptaków, zaniepokojone mogę wydawać odgłosy rzędu 135 decybeli a więc niewiele ciszej niż Jumbo-Jet. Są one bardzo społecznymi ptakami i często gromadzą się w bardzo dużych grupach liczących nawet setki sztuk. Czasami stado na czas żerowania dzieli się na mniejsze grupy kilka osobników zostaje w wysokich partiach drzew w roli strażników, gdy pozostałe osobniki żerują na ziemi. Jednak na nocleg znów przelatują w dużych stadach.

WYŻYWIENIE:

          Kakadu żywią się jak większość papug, czyli ziarnojadów głównie nasionami, ziarnem, orzechami. Ale również w skład jej diety wchodzą owoce, owady i larwy owadów. W hodowli urozmaicona dieta jest jednym z ważniejszych aspektów warunkujących powodzenie tak hodowli, jak i utrzymaniu pojedynczego ptaka w dobrej kondycji i formie. Ważne jest, aby wszelkie niezjedzone lub uszkodzone resztki owoców, były możliwie często usuwane z woliery czy klatki, stwarza to, bowiem ryzyko spożycia sfermentowanych resztek i zatrucie układu pokarmowego naszej papugi. Jedną z najlepszych rzeczy, jakich możemy dostarczyć naszym podopiecznym są skiełkowane ziarna. Kakadu je uwielbiają dostarczają one niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania papugi, których próżno szukać w suchej karmie. Hodowcy i trzymacze często spierają się na forach internetowych o stosowność podawania granulatów, osobiście nie stosuje granulatów aczkolwiek wydaję mi się że mogą być dobrym dodatkiem ale nigdy nie zastąpią podstawowej diety ziarnistej.
Istotną sprawą, niezbędną w hodowli i utrzymaniu jest codzienna (nawet dwukrotna) wymiana wody. Ptaki tę niesamowicie pylą. Woda, więc szybko ulega zabrudzeniu. Moja Kakadu ma oprócz poidła a dole klatki płaski pojemnik z wodą, który umożliwia jej utrzymanie piór w dobrej formie. Ważne jednak by tę wodę również często wymieniać ptak, bowiem również z kąpielnika może pić wodę!!!

KLATKA – WOLIERA

            Kakadu, choć nie należy do największych Papug jest znacznych rozmiarów, jej długość dochodzi do 55 cm. Ważne, więc aby Klatka dla niej miała odpowiednio duże rozmiary, nie będę się tu rozpisywał o minimalnych wymiarach woliery, bo takich nie ma. Decydując się na takiego ptaka, który niestety (albo stety) jest bardzo kosztowny. W Polsce ceny zaczynają się od około 6000zł/sztuka, na zachodzie około 1800-2000 euro, w USA 1000$, musimy wziąć pod uwagę, że będziemy musieli zapewnić dogodne warunki bytowe. Niestety to również nie jest tanie. Dobra kaltka dla kakadu o rozmiarach 2szrx1,2wysX 1m głębokość, może kosztować nas grubo ponad 1000 – 1500zł. Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie klatki dla Kakadu jest grubość prętów. Muszą one być odpowiednio grube. Osobiście miałem przypadek, w którym kakadu swym mocnym dziobem zerwała spaw i oderwała jeden pręt z klatki.( a był on naprawdę gruby) Musi być, więc masywna i wykonana z bardzo wytrzymałych materiałów.. Wszelkie plastiki zdecydowanie odpadają…

ZAKUP PTAKA – Więcej za czy przeciw???

           Zanim ktokolwiek pomyśli o zakupie kakadu powinien uświadomić sobie, że rekord ilości wydawanych decybeli wśród wszystkich papug należy właśnie do Kakadu. Ptak potrafi wydawać niesamowicie głośne odgłosy w chwilach, gdy czuje się zagrożony, ale również i wtedy, gdy czuje, że go opuszczamy lub wychodzimy z domu. Ptak, którego posiadamy jako naszego pupila wymaga stałego kontaktu z człowiekiem Kakadu to papugi, które są niezwykle inteligentne, przez wielu uznane nawet za najinteligentniejsze z papug, bardzo trwale i bardzo szybko przywiązują się do człowieka, traktując go jako swojego towarzysza życiowego – partnera. Ptaki te z łatwością uczą się mówić i robić przedziwne akrobacje i sztuczki. Często podrzeźniają i same uczą się nowych słów wyłapując je z naszych domowych rozmów.  Kakadu może być bardzo wiernym i kochającym towarzyszem. Jest jednak bardzo „skomplikowaną” papugą, rzadko w artykułach, które pisze obieram takie stanowisko, ale w tym przypadku nie sposób zrobić inaczej. Myślę, że te ptaki potrafią odczuwać równie tyle (jak nie więcej), co my – ludzie. Jest to jeden z nielicznych gatunków papug, który tak ekspresyjnie potrafi ukazywać swoje emocje. Od radości, kiedy otwieram mu klatkę i wyskakuje na mieszkanie po złość, kiedy musi wejść do niej powrotem, zazdrość kiedy pojawia się ktoś obok – ważniejszy od niego. Ptaki te bardzo szybką łapią awersję do osób, które im się nie spodobają, lub po prostu wyglądają na potencjalnego rywala w kontakcie z nami – jedynym opiekunem… Kakadu potrafią być wybitnie zazdrosne, często może przeradzać się to w agresje. Czasami zauważałem, że ptak wyczuwał strukturę rodziny, konkurując z tatą jako głową rodziny. Czasami zmienia upodobania, co do członków rodziny będąc bardziej przychylnym innym osobą niż zazwyczaj. Trzeba pamiętać, że dziób tej papugi potrafi naprawdę sporo myślę, że nawet mógłby odgryźć człowiekowi palec. Brak zainteresowania ta papugą, brak pobudzenia psychicznego, ciągłego kontaktu powoduje, że wpada ona w depresję. Objawia się to najczęściej wyskubywaniem piór lub ich ucinaniem, co w dalszych fazach chorobowych prowadzi do samookaleczeń i w skrajnych przypadkach do śmierci. Kupując, zatem kakadu bierzemy pełną odpowiedzialność za jej stan, odpowiedzialność tą porównać można z odpowiedzialnością związaną z wychowaniem dziecka. Decydując się na zakup weźmy pod uwagę również to, że są to ptaki długowieczne, dożywają nawet 60 – 70 lat w niewoli. Często, więc dobrze hodowane mogą nas przeżyć… Ważna rzeczą, o której nie możemy zapomnieć to zdolność do pylenia… Kakadu wytwarzają pył, który może być szczególnie groźny dla alergików lub też osób przewrażliwionych na punkcie porządku w domu.


2 lutego 2009   


Bibliografia:

 
Joseph M. Forshaw Parrots of the World Identification Guide
Donald A. Dewsbury Studying Animal Behavior
www.mytoos.com   
www.cacatoo.com

to top
facebook
allegro