• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Español
  • Русский

Species

Aleksandretta Chińska - Psittacula derbiana

Aleksandretta Chińska występuje w południowo-wschodnim Tybecie i zachodnich Chinach w prowincji Yunnan i Szechwan. Spotkać ją można najczęściej w górskich lasach sosnowych i dębowych. Ponieważ region jest ten stosunkowo trudno dostępny i mało zbadany przez ornitologów, nie wiele wiadomo o życiu w naturze tych pięknych papug. Spotykano je nawet na wysokości 4000m n.p.m.

Amazonka Modrobrewe (Kurika) - Amazona Amazonica

Jest to licznie wystepująca Amazonka w wilgotnych lasach deszczowych Ameryki Południowej. Występuje również na wyspach Trynidad i Tobago. W niewoli uchodzi za amazonkę stosunkowo łatwą w hodowli. Jest to odborny ptak który może być trzymany w temepraturze spadającej do poziomu zera. Są to ptaki stosunkowo głośne, zwłaszcza rano  bezpośrednio przed wschodem słońca jak i późnym popołudniem. 

Ara Zielonoskrzydła - Ara Chloroptera

Ary Zielonoskrzydłe to drugie pod względem wielkości papugi na świecie, w rankingu największych papug ustępują tylko Arą hiacyntowym. W ubarwieniu ar zielonooskrzydłych dominuje kolor czerwony, kolor niebieski występuje na zakończeniu skrzydeł, natomiast zielony na lusterkach. Posiadają duży płat gołej skóry wokół dzioba, na którym znajduje się delikatny wzór z małych piórek.

Kakadu Zółtoczube - Cacatua galerita

Większość hodowców czy miłosników papug marzy o posiadaniu Kakadu. Spotykamy się często z dumą i prestiżem, hodowcy czy miłośnika, który je posiada. Jednak wielu hodowców czy też "trzymaczy" chcacych zakupić takiego ptaka nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowane behawioralnie i w hodowli są to ptaki.

Lorysa górska - Trichoglossus haematodus

Jest to srosunkowo mała ale bardzo kolorowo ubarwiona papuga. Wystepuje w dużej liczbie podgatunków które różnią się od siebie drobnymi szczegółami. W naturze prowadzą koczowniczy tryb życia. Często zmieniają miejsce pobytu w poszukiwaniu pokarmu. Kwitnące drzewa lokalizują za pomocą wzroku lub dzięki nawoływaniom innych przedstawicieli gatunku. Żyją parami lub w małych stadach. Często przesiadują w listowiu drzew. Śpią gromadnie lub szukają w pojedynkę dziupli w drzewach. Przelatują nad otwartymi przestrzeniami, uderzając szybko i płytko skrzydłami.

Rudosterka Czarnogłowa - Pyrrhura rupicola

Rudosterka Czerwonobrzucha - Pyrrhura perlata perlata

Rudosterki czerwonobrzuche żyją w Amaeryce Południowej. Naturalnym siedliskiem tych pieknych papużek sa tropikalne i subtropikalne nizinne lasy deszczowe Brazylii i Boliwii. Ze względu na znaczną dewastację ich naturalnych siedlisk są uważane za gatunek zagrożony wyginieciem. Jak na stosunkowo niewielkie papugi są dosć długowieczne, dozywaja nawet 20 lat. Są to jedne z najpiekniej ubarwionych rudosterek. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest krwistoczerwony brzuch.

Rudosterka Różowogłowa - Pyrrhura picta roseiforns

Rudosterka Różowogłowa występuje w pasie od Gujany do Wenezueli, na południe od rzeki Orinoko, w północnej Brazylii, Peru i Boliwii.
Lubi wilgotne zalesione siedliska lasów nizinnych. W swej ojczyźnie jest to dość licznie występujący gatunek, można go obserwować m.in w  Parku Narodowym Manu.
to top
facebook
allegro